ADANA TUFANBEYLİ ŞAR KOMANA ANTİK KENT

ADANA TUFANBEYLİ ŞAR KOMANA ANTİK KENT

20 Ağustos 2020 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

Antik Kent, Adana’nın Tufanbeyli ilçesine 20 km mesafede bulunan Şar Köyü sınırları içerisindedir. Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait bir yerleşim yeridir. Kizzuwatna ve Hitit Dönemi’nde önemli bir dini merkezdir. Bölgede Roma eserleri ayakta kalabilmiştir. Tiyatro, Heroon (Kırık Kilise), Korinth Tapınağı (Ala Kapı) önemli tarihî kalıntılarındandır.

Toros Dağları üzerinde,Adana’ya 210 km uzaklıkta Tufanbeyli İlçesinin 20km.kuzeydoğunda Şar Köyü’nde yer alır.
Şar Antik Kenti Hitiler Döneminde de önemli bir merkez olduğu bilinen kentin en görkemli yapısı olan ve M.S. 2. yüzyıla
tarihlenen Ala Kapı,Roma Dönemi’ne ait bir tapınağın günümüzü ulaşan bir parçasıdır.Ala Kapı’nın hemen yanıbaşında,tapınağa ait diğer kalıntılar da görmek mümkündür.
Açık hava tiyatrosu da yine Roma Dönemi’ne ait,Halkın Kırık Kilise olarak adlandırdığı yapı ise M.S 4. yüzyılda Roma Senatörü Aurelius Clausdius Hermodarus’a ait bir anıt
mezar olarak yapılmış,daha sonra Bizans Dönemi’nde ise kilise olarak kullanılmıştır.Antik kentin günümüze kalmış görkemiyle hakla duruyor ayrıca diğer bir yapısı
ise kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan Bizans Kilisesi’dir.Şar’da ayrıca suyollarına,antik havuzlara ve kaya mezarlarına da rastlamak mümkün.