ATATÜRK ARBORETÜMÜ GEZİSİ

ATATÜRK ARBORETÜMÜ GEZİSİ

10 Haziran 2018 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

BİLGİ : Arboretum, “Ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi”. Literatürde yer alan şekli ile anlamı bu şekilde. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Sarıyer’de yer alan ve tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanan Atatürk Arboretumu.

Hem güzel bir gün geçirmek, hem 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini gezmek, hem de güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü Atatürk Arboretumu için ayırabilirsiniz.Özellikle düğün fotoğrafı, nişan ve sünnet resimlerini çektirmek isteyenler burayı yoğun bir şekilde ziyaret ediyorlar.

İstanbul’da adeta gizli kalmış bir cennet olan bu yer ile ruhunuzu dinlendirebilir ve şehrin sizden aldığı enerjiyi burada geri kazanabilirsiniz.Kalabalık şehirlerde yaşamın avantajları olduğu kadar aynı zamanda eksileride oldukça fazla.Rahatlamak ve doğa ile insanın tekrar buluşmasını sağlamamız gerekiyor zaman zaman.İşte bu yerde bizlere değişik bitkilerden oluşan bir açık hava müzesi sunuyor.Aynı zamanda doğanın içerisinde hoş bir zaman geçirebiliyorsunuz.

İki bin çeşit bitki içeren bu açık hava müzesinin korunması adına bazı ziyaretçi kuralları bulunuyor.Özellikle evcil hayvan alınmaması ve dışarıdan yiyecek içeri alınmıyor.Kuralların detayları yazımızın alt kısmında bulunuyor.

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?
Atatürk Arboretumu, İstanbul ili ve Sarıyer ilçesinde yer bulunmaktadır.Ulaşım alternatifleri ise şu şekilde;

Şahsi Aracınız ile;

Büyükdere Caddesi üzerinden Sarıyer’e geldiğinizde Bahçeköy yoluna sapınız. Bahçeköy’e geldikten sonra ise İstanbul Üniversitesi’nin spor salonu karşınıza gelecektir. Spor salonunun tam karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun sol tarafından dönüp ilerlediğinizde yarım kilometre kadar sonra karşınıza arboretumun giriş kapısı gelecektir.

Otobüs/Toplu Taşıma ile;

Toplu taşıma ile Atatürk Arboretumu’ya gitmek için en kolay yol; metro ile birlikte 42HM numaralı otobüs hattını kullanmak. Metro ile Hacıosman’a kadar geldikten sonra oldukça sık sefer saati olan 42HM’e bindiğinizde Bahçeköy’e kadar gidebilirsiniz. Buradan yapacağınız 5-10 dakikalık bir yürüyüş sonunda da Atatürk Arboretumu’ya ulaşmanız mümkün.

2013’te gördüğüm bir fotoğrafın beni sürükleyip götürdüğü mekan istanbul’da yaşayanlar için inanılmaz şans. Saklı kalmış bir yer gibiydi fakat artık herkes bilir oldu. Gidip gezmenizi önereceğim yerlerden birisi burası olurdu bana İstanbul’da nereye gidelim deseniz:) Tam 4 kez gittim yine olsa yine giderim.