BEYŞEHİR GÖLÜ GEZİSİ

BEYŞEHİR GÖLÜ GEZİSİ

10 Haziran 2018 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

BİLGİ :Akdeniz bölgesinin göller yöresi adı verilen bölgede yer almaktadır. Türkiye’nin Van ve Tuz gölü sonrasında üçüncü büyük gölüdür. Yüz ölçümü 650 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden 1.116 metre yükseklikte bulunan bu gölün ortalama derinliği 10 metreyi geçmemektedir. Beyşehir gölü kuzey batı ve güney doğu doğrultusunda uzanan Sultan dağları ile daha batıda bulunan kuzey ve güney doğrultusundaki dağlar, arasında yer alan çukur sahanın orta kısmını kapsamaktadır. Gölün genişliği ise güneyden kuzeye doğru azalır. En fazla genişlik güney tabanında 28 kilometre kadardır. Gölde çeşitli büyüklüklerde 23 ada bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan ve gölün kuzey batısında bulunan Mada adası üzerinde küçük bir köy bulunmaktadır.

Kalkerli arazi içinde yer alan Beyşehir gölü yer altı suları ile beslenmektedir. Gölün fazla suları Çarşamba suyu vasıtası ile Konya ovasına doğru akar ve bu ovanın sulanmasına yardımcı olur. Beyşehir gölünün suları tatlı olduğu halde, içinde bulunan bataklık, bitkileri suyun tadını bozarak içilmez bir hale getirir. Ayrıca gölden bol miktarda sazan balığı elde edilir.Göl ve bunun çevresindeki doğal güzellikleri ile buranın turistik bir belde olması için her türlü imkanlar hazırlanmış durumdadır. Hafta sonu tatillerini geçirmek için Ankara’dan Beyşehir gölü çevresine gelenlerde çoktur.

Beyşehir Gölü Oluşumu ve Özellikleri
Gün batımında Beyşehir gölünün mükemmel manzarası dünyaca ünlü olup, bir çok yerli ve yabancı turistler tarafınca görülmek için ziyaret edilir. Gölde çok zengin balık çeşitliliği bulunmaktadır. Sazan, levrek, turna, aynalı sazan, ve kadife balığı gibi pek çok balığa ev sahipliği yapmaktadır. Gölün önemli adaları ve adalarda bulunan tarihi kalıntılar oldukça dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en büyük tatlı su gölüdür. Göl Isparta, ve Konya olmak üzere, iki il, Beyşehir, Hüyük, Şarkikaraağaç, Yenişarbademli olmak üzere 4 ilçe ve 22 yerleşim alanı ile çevrilidir. Beyşehir gölü denizden 1120 metre yükseklikte olup, 68.890 yüz ölçümüne sahiptir. Göl çevresinde yer alan, sulak alanlara, adalar ve ormanlara barındırdığı farklı eko sistemlere sahip olması ve yörenin başlıca içme kullanma, sulama kaynağı olması gibi özellikleri nedeniyle gerek doğal hayatın, gerekse insan yaşamının devamlılığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Göl jeomorfolojik değerlendirmeler sonucunda genel yükselmede geri kalmış havza olarak, yani havza tabanının fazla çökmeden ve çevredeki dağların evreler halinde yükselmesi sonucu oluştuğu ortaya çıkmıştır. Bunun içindir ki Beyşehir havzasının en derin yerlerinde bile daima erozyon hakimdir. Beyşehir gölü Sultan dağları ile Anamas dağlarının arasında kuzey batı ve güney doğu doğrultusunda iki fay grubu arasında grabende oluşmuş tektonik bir göldür.

 

Beyşehir buz üstünde buz kırdığım cesaretin sınırlarına ulaştığım muhteşem bir yerdi.İbrahim abi ile tekneleri çekip maceraya atıldığımız göldür:) Kış aylarında gidip bu heyecanı tatmanız için sadece makinanız ve cesaretiniz olsun derim. Beyşehir’in merkezide gölü kadar güzeldi. Gezip gölün kenarında bir çay içip martıları izlemeden dönmeyin:)