Genel GEZİ YAZILARI & GALERİ TCDD EKSPRESLER , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Fırat Ekspresi

Fırat Ekspresi Elazığ-Adana- Elazığ arasında her gün düzenli olarak işleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden biridir. Fırat Ekspresi treni Elazığ’dan Adana’ya giderken, Elazığ’dan Malatya’ya, Malatya’dan Gölbaşı’na, Gölbaşı’ndan Osmaniye’ye, Osmaniye’den Adana’ya bir yol izler. Tren bir seferini 9 buçuk saat içerisinde tamamlar.

Fırat Ekspresi Özellikleri

Fırat Ekspresi Elazığ-Adana- Elazığ arasında her gün düzenli olarak işleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden biridir. Trende pulman vagonlar yolcuların hizmetine sunulmuştur. Elazığ ve Adana şehirlerini birbirine bağlayan tren bu iki şehir arasında en fazla tercih edilen ulaşım şeklidir. TCDD Taşımacılık oldukça önem verdiği ana hat trenlerine yolcuların konforu ve güvenliği için her türlü teknolojik sistemi entegre etmiştir. Bu nedenle özellikle tren seyahatini seven ve konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler Fırat Ekspresi tercih edebilirler. Her gün düzenli olarak hizmet veren bu trenin belirli bir güzergâhı, saatleri ve bilet fiyatları vardır. Tren içerisinde yalnızca pulman koltuklar yer alır.

Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alıyor. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebiliyorlar. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer almaktadır. Vagonun iki tarafında da tuvalet yer almaktadır.

Fırat Ekspresi Güzergâh

Fırat Ekspresi her gün düzenli olarak Elazığ- Adana- Elazığ arasında sefer yapmaktadır. Treni tercih edecek olan yolcuların en fazla merak ettiği konulardan biri tren güzergâhı olmuştur. Farklı istasyonlarda duran Fırat Ekspresi treni Elazığ’dan Adana’ya giderken, Elazığ’dan Malatya’ya, Malatya’dan Gölbaşı’na, Gölbaşı’ndan Osmaniye’ye, Osmaniye’den Adana’ya bir yol izler. Aynı şekilde tren Adana’dan Elazığ’a seferinde ise Adana’dan Osmaniye’ye, Osmaniye’den Gölbaşı’na, Gölbaşı’ndan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a bir yol izler. Tren sefer boyunca yolcuların pek çok doğal güzellikle görmesini sağlar. Tabiatın ve doğanın güzelliğinin farkına varmak aynı zamanda konforlu seyahatin keyfini çıkartmak isteyenler Fırat Ekspresi hattını tercih edebilir.

Fırat Ekspresi Saatleri

Fırat Ekspresi saatleri Elazığ’dan Adana’ya giderken şu şekildedir;

– Elazığ’dan kalkış: 08.10

– Malatya’dan kalkış: 10.33

– Gölbaşı’ndan kalkış: 13.05

– Osmaniye’den kalkış: 16.27

– Adana’ya varış: 17.36

Adana’dan Elazığ’a seyahat edecek olan Fırat Ekspresi saatleri ise;

– Adana’dan kalkış: 08.35

– Osmaniye’den kalkış: 09.49

– Gölbaşı’ndan kalkış: 13.08

– Malatya’dan kalkış: 15.35

– Elazığ’a varış: 17.58

Fırat Ekspresi bir seferini 9 saat 26 dakika içerisinde tamamlamaktadır. Pulman koltukların yer aldığı trende yolcular en konforlu şekilde ağırlanmakta ve güvenli bir şekilde istasyonlar arası seyahat sağlanmaktadır.

Fırat Ekspresi Bilet Fiyatı

Fırat Ekspresi yalnızca pulman koltuklara sahip olduğundan dolayı pulman koltuk fiyatı 30,50 TL üzerinden hesaplanır. Trende yataklı ve örtülü kuşetli oda yer almadığından dolayı bazı yaş ve meslek gruplarına göre trende pulman koltuk fiyatının haricinde indirimler uygulanır. Bu indirimler sizler için bir arada sunulur. Gidiş-dönüş biletlerinin aynı çıkış ve varış istasyonlarından aldığınızda biletinizde %20 indirim uygulanır. 13-26 yaş arası kişilerde %20 genç indirimi uygulanır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olan tüm resmi okullarda çalışan öğretmenlere, akademisyenlere %20 indirim uygulanır. TSK’da çalışan astsubay, subay, askeri memurlara da %20 indirim uygulanır. 60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim uygulanırken, 65 yaş ve üzeri yolculara %50 indirim uygulanır. Yerli ve yabancı basın mensuplarına da %20 indirim uygulanır. Çalışan TCDD personellerine ve ailelerine %20 indirim yapılır. 7-12 yaş arasındaki çocuklar %50 indirime tabidir. Bu duruma göre Fırat Ekspresi aşağıda yer alan şu fiyat listesine sahiptir.

  • Tam bilet: 30.50 TL
  • İndirimli bilet: TL
  • 60-64 yaş: TL
  • 65 YAŞ üstü: TL
  • Çocuk (7-12 yaş): TL