GAMZE BOZKAYA

Kayseriliyim.nam’ı diğer  21. YüzYılın Heidi’si Gami diye hitap ediyorum kendime ve bu çevremde de artık alışılır bir lakap oldu Fotoğraf makinası ile tanışmamız çalıştığım sektör vesilesi ile 2008 yılında olmuştur. Önceleri dijital ve filmli makinalarla çekim yapıyordum fakat profesyonel makinalarla çalışmak hiç öyle kolay olmuyormuş. Elimdeki makina o yıllarda Nikon D80 nerden bakarsan deklanşörü bile zor buluyordum ki o kadar zorlanıyordum. Böylelikle ilk karem otomatik modda kedimi çekmek olmuştu.
İki yıl fotoğraf adına o makine ile fotoğraf sanatı denecek fotoğraflar çekmedim,   otomatik moda alıyor önüme gelen her şeyi o modda çekiyordum. 2010 yılında Canon 650 serisine geçiş yaptım. Fotoğrafı sevmeye ve daha çok öğrenme isteğine canon ile başladım diyebilirim. Daha sonra 2011 yılında manuel kullanmaya başladım ve böylece kendimi bu alanda geliştirmeye devam ettim, tek sorun ışık ve kompozisyondu. 2015 yılında işim gereği çalıştığım dizi seti fotoğrafta ışık ve kompozisyonu geliştirmem adına iyi bir tecrübe oldu. 2016 yılında fotoğrafta artık yaratıcılığım yanı sıra doğru yer ve doğru zamanda olmaya başladım. 2017-18 yıllarında katettiğim ilerlemeler sonucu ilk kişisel sergim olan , çocukların kendi doğal yaşamlarından anları kapsayan  bir dizi fotoğraftan oluşan ” Çocuk Gözleri” isimli sergimi Bursa’da açtım.
Açmış olduğum ilk sergimden sonra o motivasyonla kendimi fotoğraf adına etkinliklerde ve ortamlarda daha çok bulmaya başladım. Aynı zamanda bu yıllarda Adana’ya yerleşmiştim.kültür ve sanatın içine gelmiştim. Yaşadığım şehrin tabiatı ayrı bir konu iken küçüklüğümden beri içimde yatan o tren sevdasını fotoğrafa da yansıtmaya başladım. Tren, koyun kuzu, dağ bayır derken Adana arşivim genişliyor farklı şehirlere seyahat etme duygusunu da beraberinde gitiriyordu. “İçimizdeki Çocuk” isimli sosyal sorumluluk sergileri İle iki karma sergide fotoğraflarımla yer alıyor sanatımı sevgimle bütünleştiriyordum.
Bunun yanı sıra  ettiğim tren seyahatlerini “Tren Rotaları” adı altında fotoğraflayıp belgeleyip Türkiye’nin tüm tren rotalarını sunuyorum. Belli bir süre Türkiye’nin belli başlı fotoğrafçı ve gezginlerini bir araya getirerek “Gezerek Çekiyoruz” adlı web sitesini kurdum iki yıl boyunca aktif bir şekilde devam etti fakat iş yoğunluğum nedeniyle ara vermek durumunda kaldım. Hep yeni şeyler üretme ve keşfetme peşinde oldum. Fotoğrafla ardı devam eden gezginliğimi bi Youtube kanalı açarak vlog haline getirmeye karar verdim. Sloganım olan “Evde Yoksam Yoldayım” ismiyle yola devam ettim.
Adana’da yer alan Pozantı Belemedik ile beraber oraya olan sevgim sebebiyle hali hazırda devam eden ikinci ve üçüncüsü düzenlenen “Pozantı Belemedik Fotoğraf ve Doğa Festivali”nin koordinatörlüğünde yer aldım. 2018 yılında “Bu İşin Arkasında Bir Kadın Var”  2020 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Mimoza Kadınlar isimli karma sergi projesi ile kadına şiddete direniş gösteren fotoğraf sergi projelerinde yer aldım. Daha sonra uluslararası ve ulusal karma olan sekiz fotoğraf yarışmasında birincilik, mansiyon ve sergilemelerimle dereceler aldım.
Şu anda da Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Biriminde fotoğrafçı olarak serüvenime devam etmekteyim.