Kayseri Sarıoğlan Tuzla Gölü

Kayseri Sarıoğlan Tuzla Gölü

7 Aralık 2019 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

TUZ GÖLÜ – NEREDE NASIL GİDİLİR FAYDALARI VE EFSANESİ

İlk kez gidenlerin ‘Memlekette böyle bir yer var mıydı’ dediği, ya da üzerinde kayıkların gezdiği kocaman bir göl beklerken ‘burası başka bir şey’ diye tarif ettiği Tuz Gölü, Türkiye’nin yüzölçümü açısından Van Gölü’nden sonra ikinci büyük gölü. Göl aynı zamanda dünyanın en tuzlu göllerinden biri olup tuz oranı %32’nin üzerinde.

Dağı taşı her yeri ayrı güzel ülkemizin mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş tacı köşelerinden olan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan eşsiz bir kaynak.

Tuz Gölü, mucizeler diyarı Kapadokya’ya varmadan göreceğiniz güzel coğrafyanın başlangıç noktası, düşler ülkesinin girizgahı olan bir kapı gibi. Kapı açıldığında bembeyaz bir cennet size hoş geldin diyor, içeriye buyur ediyor. Ve size ayakkabılarınızı eşikte, pardon gölün kıyısında bırakıp çıplak ayakla davete icazet etmek düşüyor.

Tuz Gölü 

Tektonik bir çukurun en derin yerinde bulunan ve platolarla çevrelenen Tuz Gölü ‘Koçhisar Gölü’ olarak da biliniyor. Neojen evresinde tektonik yer hareketleriyle oluşan bu çukur bölge, güney doğu ve batı yönünde aktif faylarla çevrili. Yeraltına süzülen meteorolojik sular gölün tabanındaki tuz domlarını eriterek, tuzlu suları tektonik hatlardan yüzeye taşıyor. Gölün tuz oluşumunun tarifi olan bu süreç sonrasında dipteki tuz toplanıp işleniyor ve sofralarımıza sodyum klorür yani tuz olarak geliyor.

Kuzey güney doğrultusunda 80, doğu batı yününde 60 km olarak boyutlandırılan ve 7414 kilometrekare alan kaplayan gölde kış aylarında su seviyesi yükselirken, yaz aylarında biriken sular buharlaşıp kurak bir alana dönüşüyor. Büyük olmasına rağmen ülkemizin en sığ göllerden olan Tuz Gölü ilkbahar aylarında ise 164.000 hektara kadar genişliyor.

Tuz Gölü uluslararası değerlendirmelerde A sınıfında bir sulak alan fakat dışarıya akmayan kapalı bir havza olduğu için beslenme kaynakları oldukça az. Çünkü bölge az yağış alıyor ve göle su taşıyan Melendiz, Peçenek, Kırkdelik, Karasu, İnsuyu çaylarının da yazın suları yok denecek kadar azalıyor. Bahar mevsiminde yağışlar arttığında en derin yeri 1,5 metre olan gölün ortalama su seviyesi ise 40 cm ye kadar iniyor. Kuruyan alanlar ise yaklaşık 30 cm lik tuz tabakalarıyla kaplanıyor. Yani göl yüzmek veya sandalla gezinmek için değil, kıyıdan kıyıya yürümek ve bol bol fotoğraf çekmek için bulunmaz bir nimet.

Tersakan, Bolluk, Düden, Akgöl gibi daha küçük çaplı göllerle birlikte büyük bir ekosistemin parçası olan Tuz Gölü, birçok kuş türünün ürediği, biyolojik çeşitliliğinin devamı açısından önemli bir alan. Aynı zamanda da I. Derece Doğal sit alanı olarak korunuyor. Göl ve çevresinde yaklaşık 85 türde kuş15 tür memeli129 tür böcek ve 40 civarında endemik bitki yaşıyor. Gölün dingin atmosferini hissedeceğiniz fotoğraf karelerinde gruplar halinde uçuşan yağmurcuları, kılıç gagaları, yaban kazlarını, flamingoları, angıtları ve telli turnaları da görebiliyorsunuz. Kıyılarının çoğu ıssız olan göl kuşların da cenneti. Kışın en sert soğuklarında bile donmayan gölde diledikleri gibi yüzebiliyor, ilkbaharda ise göl içindeki adalarda kuluçkaya yatabiliyorlar. Avrupa kıtasında nesli tükenmekte olan flamingoların habitatı olan bölgesi olan gölde her biri binlerce yuvadan oluşan kuluçka kolonileriyle karşılaşabiliyorsunuz.