POKUT YAYLASI GEZİSİ

POKUT YAYLASI GEZİSİ

10 Haziran 2018 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

BİLGİ :
Rakım: 2080 m

Çamlıhemşin’e bağlı

Samistal’dan Kavrun geçidine oradan da doğal yaşlı ormanların içinden geçilerek Maçkun Boğazına varılır. Maçkun bu tarihi yolun çokça kullanıldığı zamanlarda katırcıların uğrak yerlerinden biriydi. Susadığınız yerde beliriveren kaynak sularını, bölgenin orman içindeki en büyük düzlüklerinden Eğnedap’ı ve artık insanlara küskün patikaları geri bırakınca da Pokut yaylasına varılır.

Pokut sırtının güney yamacına kurulmuş yayla evleri, zaman zaman Meğo ve Ayder Vadisi’ne biriken yerdumanı sayesinde bulutların üzerine dizilmiş inci tanelerini andırır. Yaylada hayvancılık yok. Sakinleri Ağustos ayı boyunca yaylaya çıkıp evlerini şenlendirir ve birkaç günlük tatillerini burada geçirir. Onun için yayla yaşantısının biraz modernleştiği göze çarpar. Karanlık çökmeden Pokut sırtına tırmanışa geçilirse Karadeniz’de günbatımı bu kez deniz kenarından değil, iki binli metrelerden seyredilebilir. Kaçkarlar tüm görkemiyle çıkar karşınıza. Pokut yaylası yıllar önce mera niteliğinde bir yerken, yayla sakinleri yukarı yaylaları Samistal’ı tercih ediyordu. Hemen hemen her Hemşin yaylasında olduğu gibi devam ettirilen yukarı yayla geleneği devam ediyordu. Ancak 70’lerin sonuna doğru Pokut tercih edilmeye başlayınca Samistal’da giderek tenhalaşmaya başladı.

Pokut, Palovit Vadisi’nin üstünde 2000’li rakımlarda bir yayla ve yıllar önce bal sağımı yapılan Meğo’ya da yakın bir yer. Yayla sakinleri de Meğo’nun yakın olmasını fırsat bilerek, karakovan ballarını burada üretirlermiş. Ancak bu da artık olmayan bir gelenek ve uğraşı olarak tarihteki yerinin çoktan aldı. Pokut yaylası, Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köyleri tarafından kullanılan bir yayla. Eskisi kadar canlı olmasa da, sevenleri yaylayı yazın ziyaret ediyor. Çamlıhemşin’e yakın olan yaylaya yapılan araç yolunun bozuk olması da ulaşımı aksatan bir etken. Pokut’ta bahsedilecek en önemli şeylerden biri de ahşap mimarinin en güzel örneklerini barındırması. 50 kadar evin bulunduğu Pokut’ta tüm evler ahşap olmakla birlikte, en eski evin 250 yıllık olduğu biliniyor. Konaklama tesisi olarak Demircioğlu otel hizmet vermektedir bunun dışında da pansiyon bulunma ihtimali yüksek ihtimaldir.

 

Pokut yaylası 3 yıldır peşine düşüp 2017’nin haziran aylarında rabbimin görmeyi nasip ettiği yayların arasında en özeli. Buraya kışın kar yağdığında çıkmayı düşleyerek oradaki şartlar haziranda gidip görmemi gerektirdi. Son yıllarda popülerliği beni korkutmuyor değil. Orada yaşayan insanlar yerleşik yaylacılar yada oradaki köylüller diyelim bir çok turculardan şikayetçi hatta bu nednele bilerek yayla yollunun yapılmasını istemediklerini belirttiler. Sadece gerçekten görmek isteyenlerin uğramasını isteselerde instagramda artan fotoğraf çılğınlığı bunun önüne geçemiyor.Gitmeyi düşünmeyin gidin derim fakat orda tabiate zarar vermedende dönün. Ben bizzat o çimlere basmaya kıyamadım. Pokut 1 gününüzü doya doya geçirebileceğiniz doğa mucizesi yerlerden biri biz insanlar orayı korumalıyız..

Bu gezimde bana rehberlik eden Tezcan Biber’e selam olsun.