POZANTI BELEMEDİK GEZİSİ

POZANTI BELEMEDİK GEZİSİ

10 Haziran 2018 Kapalı Yazar: evdeyoksamyoldayim

BİLGİ :

Adana Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Belemedik Tabiat Parkı, Adana’ya 117 km, Pozantı’ya ise 9 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ayrıca Alanda Adana-Ankara Tren yolu geçmekte ve Belemedik de istasyon bulunmaktadır. Belemedik Yaylası, zengin doğa manzarası ile tamamen bakir durumdadır.Ayrıca I. Dünya Savaşı’nda burada görev yapan Alman personelin kullandığı yapılar ve mezarlık mevcuttur. Yerli halk, Çakıt Suyu kıyısında kurulmuş Belemedik’te taş ve ahşaptan yapılmış yayla evlerinde konaklanmaktadır. Yaban hayatı yönünden hayli zengin olan yörede yabankeçisi, yabandomuzu ve yırtıcı kuşlar gözlemlenebilir.

Belemedik benim trenim,sonbaharım,huzurumdu.. Son 2 yılda orayı mahvettiler.. Tren yollarındaki elektirikli hat doğayı mahvetti görüntüyü bozdu yetmedi. İnsanlarda geldiler yok ettiler belemediği.. 2015 öncesi olsa size içtenlikle gidin gezin derdim artık diyemiyorum. Ben bile giderken heyecanlanamıyorum. İlk gittiğimde aşık olduğum tamam budur dediğim yerken şimdi tam bir facia.. Haftasonları gitsen mangal duanı insan kalabalığı.. Hafta içi gitsen onların kalıntısı ne diyimki.. Arşivimin güzel kareleri eski haliyle sizi maziye götürsün..