Genel GEZİ YAZILARI & GALERİ TCDD EKSPRESLER , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi Ankara- Tatvan- Ankara arasında haftada 2 gün işleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden biridir. Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri kalkar. Tren içerisinde pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagon yer alır. Trenin güzergâhı Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.

Van Gölü Ekspresi Özellikleri

Van Gölü Ekspresi Ankara- Tatvan- Ankara arasında haftada 2 gün işleyen TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden biridir. Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri sefer düzenlemektedir. Ankara- Tatvan arasında seyahat edecek olan yolcuların bu günleri takip etmeleri ve biletleri önceden almaları önemle rica olunmaktadır. Van Gölü Ekspresi içerisinde pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagon bulunduran ana hat trenlerinden biridir. Yolcuların eşsiz bir seyahat deneyimi yaşamaları ve kaliteli bir yolculuk yapmaları için tren içerisinde her türlü ayrıntı düşünülmüştür. Müşteri memnuniyetine oldukça önem veren TCDD Taşımacılık bu konuda yüksek teknolojik imkânları tren sistemi ile birleştirmekten geri kalmamıştır.

Yataklı vagonlar yolcular tarafından en fazla tercih edilen vagonlardır. Diğer vagonlara göre fiyatı daha yüksek olan bu vagonlar içerisine iki adet yatak bulunmaktadır. Ranza sistemine sahip olan vagonda aynı zamanda mini buzdolabı, dolap ve lavaboda yer alır. Yolcuların rahatlığını ve konforunun düşünüldüğü bu vagonlarda elektrikli priz ve temiz nevresim hizmeti vardır. Hijyen şartlarına oldukça dikkat eden kurum temiz nevresimleri sizlere yeni yıkanmış olarak ambalajlı olarak sunar. Vagon içerisinde yalnızca yataklı vagonu tercih eden yolcuların kullanıma açık tuvaletler yer almaktadır. Yemekli vagonda 4’der kişilik masalar bulunmaktadır. Restoran görünümünde olan bu vagonun menüsünde kahvaltı, çorba, sıcak yemek, soğuk sandviç, sıcak içecekler ve soğuk içecekler yer alır.

Tren içerisinde yer alan pulman koltuklar 2+1 sisteme sahiptir. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş oldukça rahat koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi bulunur. Vagonun iki tarafında da tuvaletler pulman koltuk tercih eden yolcular için hizmete açıktır.

Van Gölü Ekspresi Güzergâh

Ankara- Tatvan arasında Salı ve Pazar günleri hizmet veren Van Gölü Ekspresi’nin yol güzergâhı, Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.

Aynı şekilde dönüş yolunu kullanan Van Gölü Ekspresi Tatvan’dan Ankara’ya Salı ve Perşembe günleri, Tatvan’dan Elâzığ’a, Elazığ’dan Malatya’ya, Malatya’dan Sivas’a, Sivas’tan Kayseri’ye, Kayseri’den Ankara’ya yol hattını izlemektedir.

Van Gölü Ekspresi Saatleri

Salı ve Pazar günleri Ankara’dan Tatvan’a sefer yapan Van Gölü Ekspresi istasyonlardan aşağıda yer alan saatlerde kalkış yaparak Tatvan’a varmaktadır,

– Ankara’dan kalkış: 10.55

– Kayseri’den kalkış: 17.58

– Sivas’tan kalkış: 21.38

– Malatya’dan kalkış: 01.59

– Elazığ’dan kalkış: 04.58

– Tatvan’a varış: 12.02

Tatvan’dan Ankara’ya Salı ve Perşembe günleri sefer yapan Van Gölü Ekspresinin istasyonlardan kalkış ve Ankara’ya varış saatleri,

– Tatvan’dan kalkış: 07.00

– Elazığ’dan kalkış: 14.05

– Malatya’dan kalkış: 16.56

– Sivas’tan kalkış: 21.16

– Kayseri’den kalkış: 00.51

– Ankara’ya varış: 07.44

Van Gölü Ekspresi bir seferini 24 saat 35 dakika içerisinde tamamlamaktadır.

Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları,

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatı

Van Gölü Ekspresi bilet fiyatları yolcuların tercih ettiği vagon sistemine göre değişiklik göstermektedir. Yataklı vagonu tercih etmek isteyen yolcular bilet fiyatının üzerine tek kişilik yataklar için 70 ile 90 TL arasında bir fark ödemektedir. Rezervasyon edilen biletlerin takibi sıkı bir şekilde yapılmalıdır. Van Gölü Ekspresi bilet fiyatları aşağıda yer almaktadır.

  • Tam bilet: 48.00 TL
  • İndirimli bilet: 45.00 TL
  • 60-64 yaş: 40.50 TL
  • 65 YAŞ üstü: 40.00 TL
  • Çocuk (7-12 yaş): 35.00 TL
  • Basın: 30.50 TL
  • Öğretmen: 30.50 TL
  • TSK Personeli: 30.50TL
  • TCDD Personeli: 30.50 TL